A szlovén tengerparti és karszt régió látványosságai
Sokakban felmerülhet a kérdés, hogy a fürdésen kívül mit lehet egy olyan 42 kilométeres tengerparti szakaszon csinálni, mint a Szlovéniáé? Nos, mivel a régi vasúti sínek helyén ma már jól kiépített bicikliútvonal húzódik végig az egész a teljes parthosszon, összekötve Triesztet Horvátországgal, Szlovénián keresztül, ezért az első és legkézenfekvőbb program a biciklizés lehet. Könnyen eltekerhetünk a festői szépségű és nagy múltú Piranba, vagy ha Horvátország felé vesszük az irányt, akkor útközben semmiképpen ne hagyjuk ki a Fonda család tengeri halfarmját, ahol örömmel avatnak be az ízletes húsú tengeri sügér tenyésztésének gondos és türelmes tevékenységébe.
Halfarm és a Fehér Arany
Természetesen egybekötve a tengeren „lebegő” farm motorcsónakos meglátogatásával, haletetéssel, majd füstölt, vagy nyers hal kóstolóval kiváló csoportos időtöltés lehet. Ha tovább haladunk a part mentén hamarosan elérhetjük a 750 hektáron elterülő Sólepárló – természetvédelmi – területét, ahol a 9. századtól, mind a mai napig a hagyományos módon párolják és gyűjtik a sót, 35 egyenlő méretű lepárlóban és óriási területeket felölelő párologtatókban. Megismerhetjük a sólepárlás folyamatát, eszközeit, a különböző só minőségi besorolásokat képzett idegenvezetőkkel és a régi őrházból átalakított boltban pedig a legkülönbözőbb só alapú termékekből vásárolhatunk. Legyen szó a készételek ízesítéséhez (és nem a főzéshez!) használt, magas ásványi anyag tartalommal rendelkező só virágról, bőrradírról, krémekről, vagy akár sós csokiról!
Krkavče
Capodistria egyik ígéretes hegyi falva. Ha a közeli horvát határ felé autózunk és a határ előtt közvetlenül balra fordulunk, akkor az út felvezet a hegyekbe és rendkívül hangulatos kis falvakat találhatunk, fantasztikus kilátással. Ha valaki járt már Isztria szívében, mondjuk a horvát Motovun városkában, akkor pontosan tudja, miről beszélek. Azzal a különbséggel, hogy ezek a falvak turisták által még nagyon nem ismertek. Apró települések, kilátással a tengerre és a szomszédos településekre, azok csoportosuló házaira és templomtornyaira. Ezek közül is érdemes ellátogatnunk, a 49 állandó lakossal rendelkező Krkavče-be .
A 191 méter magas faluban találhatunk egy a régmúltat megidéző, hagyományőrző házat. Ahol szívesen beavatnak minket a helyiek korábbi életébe, valamint a látogatást, igény esetén össze lehet kombinálni helyi készítésű hidegen sajtolt, magas minőségű olivaolajból készült termékek(ízesített olajak, különböző oliva paték) vagy akár olyan helyi házi készítésű brandy-k, mint dió vagy articsóka esetleg naspolya kóstolásával is. Ugyanakkor nem hagyhatjuk figyelmen kívül a környék eredet védett borait sem (Refosco,Malvasia ) melyet frissen készült ételekkel, rögtön helyben is megtehetünk az egyetlen falusi turizmussal foglalkozó és egyre népszerűbb Robivera borászat + étterem és vendégházban.
A tengerpart nem csak nyáron lehet érdekes, de természetesen akkor a legnépszerűbb. Több igazán kimagasló szálloda is várja itt az utazókat. A zászlóshajó, a 242 szobás, 5 csillagos Grand Hotel Bernardin nem is kívülről igazán szép, hanem a belülről elénk táruló panorámája lenyűgöző. Szintén Portorož környékén van a 276 szobás 4 csillagos Hotel Histrion és a 239 apartmannal rendelkező, 3 csillagos Hotel Vile Park. A környékbeli hegyek is vonzzák a látogatókat: itt akár májusban is lehet műhavas szabadtéri síbemutatót elcsípni, de akár egyedi konferenciát is lehet szerezni, mert 2600 fős, tengeri panorámás helyszíneken.
Portorož és Piran városok között található Szent Bernát XV. századi templom megmaradt romjai és az erről elnevezett, St Bernardin városrészben található közvetlenül a tenger parton, saját stranddal vagy akár a Hotel Histrion által körülfogott saját kikötővel, mely adott rendezvény vagy igény esetén akár be is fedhető.